30. 5. 2023

Pietní akt,
film Hudbou životem a
křest knihy


Jedním z vrcholů oslav 140 let od narození Václava Talicha bude setkání 30. května 2023 v Berouně, které bude zahájeno již v 16:30 h slavnostním Pietním aktem u hrobu Václava Talicha na Městském hřbitově v Berouně. Promluví zde prof. Hlaváč, bývalý děkan HAMU, velký znalec dirigenta Václava Talicha a vystoupí pěvecký sbor Bonbon.

Od 18:00 h bude program pokračovat v Městském kině Beroun, kdy proběhne obnovená premiéra 30 let ztraceného unikátního dokumentárního filmu berounského občana Ivo Křižana Hudbou životem z roku 1960, který byl díky aktivitám Talichova Berounska zrestaurován. Snímek zachycuje slavného dirigenta na sklonku života. Kromě záběrů Mistrova rodinného života v jeho vile v Talichově údolí film zachycuje také Beroun v 60. letech. Součástí večera bude zároveň premiéra krátkého dokumentárního filmu, který o pohnuté cestě dokumentu Hudbou životem a jeho zapomenutém autorovi vznikl.

 Vrcholem večera bude křest dlouho očekávané knihy Talichův Beroun - 40 let festivalu. Tato výpravná publikace mapuje prostřednictvím bohaté obrazové přílohy celou historii Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun. Osobnost Václava Talicha se jako zlatá nit vine celou knihou nejen díky úvodní kapitole shrnující dirigentův vztah k Berounu, ale zejména díky příspěvkům výjimečných osobností a představitelů institucí, které se na hladkém chodu festivalu během celé doby jeho existence podíleli. Vše dokreslují zajímavé fotografie a další autentické materiály. To dělá z knihy skvělého průvodce kulturním životem města.